The Best Weekly Grocery Deals (Oct. 12-18)

The Best Weekly Grocery Deals

If you want to receive The Best Weekly Grocery Deals list to your inbox, click here to subscribe.

Ridley’s and Fresh Market’s case lot sales will continue through October 17, 2016. I didn’t have time to go through all of the case lot deals, so be sure to head over here to see Ridley’s case lot sale and head over here to see Fresh Market’s case lot sale. And if you didn’t have a chance to watch my Maceys Case Lot Shopping Video, head over here.

After looking through the weekly ads, here are this week’s best grocery deals in Utah, October 12-18, 2016. Use The Best Weekly Grocery Deals list below to price match at your local Walmart or Target, or you can use the list to see where the best sales are each week and go to one or two stores to grab the deals. If you price match at Target, you’ll need to have the ads with you when you check out.

The items highlighted in red below are really good deals that you should stock up on. And some products have coupons that you can use to get an even better deal with the sale price or after price matching. If you want to receive the SmartSource (SS), Redplum (RP) and P&G coupons, sign up to get a Sunday newspaper subscription for the Deseret News or Salt Lake Tribune for just $20 for one year (52 weeks)! That comes out to be only $0.38 per paper, which is an awesome deal! Head over here for the details.

If you are new to Saving Cent by Cent, read about how I Buy Groceries on a Budget. And be sure to read these Tips on How to Price Match at Walmart, as well as read about the Walmart Savings Catcher program to save more money. In addition, check out these 10 smartphone apps that will save you money on groceries.

 

PRODUCE
Apples – Gala, Fuji or Red – $0.50 lb. (Rancho – Oct. 14, 15 & 16 Only) OR Apples – Gala or Jonagold – $0.78 lb. (Ridley’s) OR Apples – Golden Delicious or Red – $0.88 lb. (Sprouts) OR Apples, Gala or Jonagold – $0.88 lb. (Maceys) Apples – Gala, Granny Smith or Fuji – $0.88 lb. (Smith’s) OR Apples – Honeycrisp – $0.99 lb. (Reams)

Apples – Gala, 5 lb bag – $3.99 each (Smith’s)

BananasEarn $0.25 from Ibotta on any brand bananas

Bell Peppers, Red or Green – $0.79 each (Maceys & Fresh Market) OR Bell Peppers – Red, Yellow or Orange – $0.98 each (Sprouts)

Blackberries, 5.6 oz. – $1.50 each (Sprouts)

Broccoli – $0.78 lb. (Ridley’s) OR $0.89 lb. (Reams)

Cantaloupe – $0.25 lb. (Rancho) OR Cantaloupe, Jumbo – $0.98 each (Sprouts)

Carrots, Baby 1 lb. bag – $0.98 each (Reams) OR $0.99 each (Maceys & Fresh Market)

CarrotsEarn $0.25 from Ibotta on any brand fresh carrots

Celery – $0.88 each (Reams) OR $0.99 each (Maceys)

Cilantro – $0.25 each (Rancho) OR $0.39 each (Reams)

Corn on the Cob – $0.34 each (Reams)

Grapes – Red, Green or Black, seedless – $0.98 lb. (Sprouts) OR Grapes, red or green – $1.19 lb. (Rancho)

Kale – $0.98 each (Sprouts)

Lettuce, Iceberg – $0.69 each (Rancho) OR $0.88 each (Reams)

Lettuce – Red or Green Leaf – $0.69 each (Sprouts)

Lettuce – Dole Salad Blends, 8-12 oz. – $1.39 each (Reams)

Mandarins, 3 lb. bag – $3.99 each (Smith’s)

Onions, brown – $0.17 lb. (Rancho)

Onions, red or white – $0.50 lb. (Rancho)

Oranges – $0.59 lb. (Reams) OR $0.69 lb. (Sprouts)

Papaya – $0.50 lb. (Rancho – Oct. 14, 15 & 16 Only)

Parsley – $0.25 each (Rancho)

Peaches – $0.69 lb. (Sprouts)

Pears, Asian – $0.50 lb. (Rancho – Oct. 11, 12 & 13 Only)
Plus save 20% from SavingStar on any fresh Pears

Potatoes, Red 15 lb. bag – $1.99 each (Reams)

Pumpkins, carving – $3.98 each (Sprouts)

Squash, Italian/Zucchini – $0.34 lb. (Rancho) OR Squash – Yellow or Italian – $0.69 lb. (Sprouts)
Plus earn $0.25 from Ibotta on any brand fresh zucchini

Squash – Butternut, Spaghetti or Acorn – $0.75 lb. (Ridley’s) OR $0.89 lb. (Albertsons)

Strawberries, 1 lb. – $1.50 each (Sprouts)

Watermelon, seeded – $0.17 lb. (Rancho – Oct. 11, 12 & 13 Only)

Yams – $0.98 lb. (Sprouts)

 

DAIRY
Shur Saving Milk, Gallon – 2% or 1% – $1.79 each (Rancho) OR Shur Saving Milk, Gallon – Whole Milk – $1.89 each (Rancho)

Western Family Large Eggs, dozen – $0.89 each (Reams)

Western Family Cottage Cheese, 16 oz. – $0.95 each (Ridley’s) OR $0.99 each (Maceys, Fresh Market & Reams)

Kroger Sour Cream, 16 oz. – $1.25 each (Smith’s)

Country Crock Spread, 45 oz. – $2.44 each (Ridley’s) OR $2.49 each (Maceys)
Use the $1.00/1 Country Crock printable coupon here (print it twice)
Final price: $1.44 each

Yoplait Yogurt, 4-6 oz. – $0.33 each (Smith’s) OR $0.39 each (Fresh Market – When you purchase 10) OR $0.40 each (Reams – When you purchase 10)

Western Family Greek Yogurt, 5.3 oz. – $0.50 each (Ridley’s)

Yoplait Go-Gurt, 8 pack – $1.29 each (Reams – When you purchase 8 participating products) OR $1.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)

Yoplait Go Big Yogurt Pouches, 8 ct. – $3.99 each (Maceys)
Use the $1.00/1 Yoplait Go Big Yogurt coupon from the SS 9/11/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: $2.99 each

Kroger Cheese, 12-16 oz. – $2.47 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Western Family Medium Cheddar Cheese, 32 oz. shredded or bar – $3.99 each (Maceys & Fresh Market)

Western Family Shredded Cheese, 32 oz. bar or shredded – $5.99 each (Fresh Market & Ridley’s)

 

MEAT
Chicken – Drumsticks or Thighs – $0.79 lb. (Sprouts)

Chicken – Thighs, boneless skinless – $1.39 lb. (Reams)

Pork – Picnic Roast – $0.99 lb. (Reams)

Pork – Chops, boneless, super saver pack – $1.48 lb. (Ridley’s)

Pork – Half Loin, boneless – $1.79 lb. (Smith’s)

Pork – Loin Chops, bone-in, super saver pack – $1.98 lb. (Ridley’s)

Pork – Sirloin Chops, boneless – $2.00 lb. (Maceys – When you purchase 2)

Ground Beef – 80% lean 20% fat – $1.79 lb. (Ridley’s)

Ground Beef – 85% lean – $2.99 lb. (Sprouts) OR Ground Beef – Private Selection Angus, 85% lean, sold in 3 lb. pkg – $2.99 lb. (Smith’s)

Ground Beef – 93% lean – $2.99 lb. (Maceys & Fresh Market)

Beef – Eye of the Round Roast, boneless – $2.79 lb. (Reams)

Beef – Chuck Roast – $2.99 lb. (Maceys & Fresh Market)

Farmland Sausage, 8-12 ct. – $1.00 each (Maceys & Fresh Market)
Use the $0.75/1 Farmland Sausage coupon from the RP 9/11/16 coupon insert (sign up here to receive Redplum coupons)
Final price: $0.25 each

Jimmy Dean Sausage, 9.6-16 oz. – $2.49 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)
Use the $0.55/1 Jimmy Dean coupon from the RP 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive Redplum coupons)
Final price: $1.94
Plus earn $0.75 from Ibotta on any variety and size of Jimmy Dean Fully Cooked Sausage

Bar-S Bologna, 1 lb. – $0.99 each (Maceys)
Use the $0.55/1 Bar-S coupon from the RP 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive Redplum coupons)
Final price: $0.44 each

Bar S Franks, 1 lb. – $0.99 each (Maceys)
Use the $0.55/1 Bar-S coupon from the RP 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive Redplum coupons)
Final price: $0.44 each

 

BREAD, BAKING & OTHER FOOD
Sara Lee Wide Pan Breads, 24 oz. – $1.67 each (Reams)

Sara Lee White or Wheat Bread, 24 oz. – $1.79 each (Reams)

Bubba’s English Muffins, 6 ct. – $1.25 each (Maceys)

Sara Lee Deluxe Bagels, 6 ct. – $1.79 each (Reams)

Gold Medal Flour, 5 lbs. – $1.24 each (Maceys)
Use the $0.50/2 Gold Medal Flour coupon located on the package (probably only available at Maceys)
Final price: As low as $0.99 each

Pillsbury Roll Dough, 8-12.4 oz. – $1.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $1.00/3 Pillsbury Baked Good printable coupon here (print it twice)
Use the $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Baked Goods coupon from the SS 9/18/16 coupon insert (sign up to receive SmartSource coupons here)
Final price: $1.16 each

Pillsbury Cookie Dough, 16 oz-16.5 oz. – $2.50 each (Maceys)
Use the $1.00/3 Pillsbury Baked Good printable coupon here (print it twice)
Use the $1.00/3 Pillsbury Refrigerated Baked Goods coupon from the SS 9/18/16 coupon insert (sign up to receive SmartSource coupons here)
Final price: $2.16 each

Pillsbury Pie Crust, 14.1 oz. – $2.49 each (Maceys)
Use the $1.00/3 Pillsbury Baked Good printable coupon here (print it twice)
Final price: $2.16 each

Pillsbury Cake Mix, 15.25 oz. – $0.88 each (Albertsons – When you purchase 10 participating products)
Plus earn $0.75 from Ibotta when you purchase THREE Pillsbury Baking Mixes or Frostings

Pillsbury Brownie Mix, 18.4 oz. – $0.88 each (Albertsons – When you purchase 10 participating products)
Plus earn $0.75 from Ibotta when you purchase THREE Pillsbury Baking Mixes or Frostings

Betty Crocker Cake Mix, 15.25-16.25 oz. – 0.99 each (Albertsons – When you purchase 10 participating products) OR $1.00 each (Smith’s)

Betty Crocker Brownie Mix, 16.3-19.9 oz. – $0.99 each (Albertsons – When you purchase 10 participating products)

Betty Crocker Frosting, 12-16 oz. – $0.99 each (Albertsons – When you purchase 10 participating products)
Plus earn $0.50 from Ibotta on any Betty Crocker Frosting

Kellogg’s Cereal, 15-18 oz. – $1.49 each (Maceys – When you purchase 4)
Use the $1.00/3 Kellogg’s Kids Cereal printable coupon here (print it twice)
Use the $1.00/3 Kellogg’s Adult Cereal printable coupon here (print it twice)
Use the $1.00/3 Kellogg’s Cereal coupon from the RP 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive Redplum coupons)
Final price: As low as $1.16 each
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Frosted Mini Wheats
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Froot Loops
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Frosted Flakes
Plus earn $0.75 from Ibotta on any variety and size of Frosted Flakes with Marshmallows
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Corn Flakes
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Corn Pops
Plus earn $0.50 from Ibotta on any variety and size of Apple Jacks

General Mills Cereal, 8.9-12.25 oz. – $1.88 each (Albertsons – When you purchase 4) OR General Mills Cereal, 16-18 oz. – $2.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $1.00/2 General Mills Cereal printable coupon here (print it twice)
Final price: $1.38 each

Quaker Life or Cap ‘N Crunch, 10.3-14 oz. – $1.47 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

American Beauty Pasta, 4.5-7 oz. – $0.77 each (Maceys) OR $0.79 each (Reams)

Progresso Soup, 18.5-19 oz. – $0.79 each (Reams – When you purchase 8 participating products)
Use the $1.00/4 Progresso printable coupon here (print it twice)
Use the $0.50/2 Progresso coupon from the SS 9/25/16 coupon insert (sign up to receive SmartSource coupons here)
Final price: As low as $0.54 each

Campbell’s Soups, 10.5-11.5 oz. – $1.00 each (Smith’s)
Use the $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups coupon from the SS 9/11/16 coupon insert (sign up to receive SmartSource coupons here)
Final price: $0.80 each

Kroger Beans, 15-15.5 oz. – $0.59 each (Smith’s)

Progresso Bread Crumbs, 15 oz. – $1.50 each (Maceys)
Use the $0.50/2 Progresso Products coupon from the SS 9/25/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: $1.25 each

Pace Salsa, 24 oz. – $1.67 each (Maceys) OR $1.99 each (Fresh Market)
Use the $0.60/2 Pace coupon from the SS 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: As low as $1.37 each

Wish-Bone Salad Dressing, 16 oz. – $1.49 each (Albertsons – When you purchase 5 participating products)

Oscar Mayer Lunchables, 2-4.4 oz. – $1.00 each (Albertsons)

 

SNACKS, CHIPS, CRACKERS, COOKIES & CANDY
M&M’s Brand Chocolate CandiesEarn $1.00 from Ibotta when you purchase TWO M&M’s Brand Chocolate Candies, 15.4 oz. or larger

Bugles, Chex or Gardettos 6-8.75 oz. – $0.99 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $0.50/2 Chex Mix printable coupon here (print it twice)
Final price: $0.74 each

Doritos, 9.5-10 oz., or Sunchips, 7 oz. – $1.99 each (Smith’s – When you purchase 2)

Pepperidge Farm Goldfish, 6-8 oz. – $0.99 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Kroger Saltines, 15-16 oz. – $1.00 each (Smith’s)

Nabisco Snack Crackers, 3.5-9.1 oz. – $1.69 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Quaker Granola bars, 5-8 ct. – $1.47 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Quaker Oatmeal, 8-12 ct. – $1.47 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Kellogg’s Fruit Snacks, 10 ct. – $1.49 each (Maceys)
Use the $1.00/2 Kellogg’s Fruit Snacks coupon on the package (probably only available at Maceys)
Final price: $0.99 each

Betty Crocker Fruit Snacks, 6-10 ct. – $1.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks printable coupon here (print it twice)
Use the $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks coupon from the SS 9/25/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: $1.24 each

Balance Bar, 1.59-2.4 oz. – $0.88 each (Smith’s – When you purchase 8 participating energy bar products)
Use the $1.00/3 Balance Bar coupon from the RP 10/2/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: $0.55 each

Larabar, 1.59-2.4 oz. – $0.88 each (Smith’s – When you purchase 8 participating energy bar products)
Use the $0.50/2 Larabar printable coupon here (print it twice)
Final price: $0.63 each

Clif Bar, 1.59-2.4 oz. – $0.88 each (Smith’s – When you purchase 8 participating energy bar products)

 

FROZEN FOODS
Western Family Potatoes, 28-32 oz. – $1.50 each (Maceys)

Pillsbury Toaster Strudel, 4-6 ct. – $1.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $0.50/1 Pillsbury Toaster Strudel coupon from the SS 8/7/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: $0.99 each

The Good Table Freezer to Plate Kit for Frozen Chicken, 7 oz. – $1.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products)
Use the $1.00/1 The Good Table printable coupon here (print it twice)
Final price: $0.49 each

Red Baron Pizza, 14.76-23.4 oz. – $2.49 each (Smith’s)
Plus earn $0.75 from Ibotta when you purchase TWO Red Baron Pizzas

Totino’s Snacks, 12.3-19.8 oz. – $2.49 each (Fresh Market – When you purchase 6 participating products) OR Totino’s Pizza Rolls, 40 ct. – $2.99 each (Smith’s)
Use the $0.75/3 Totino’s Snacks printable coupon here (print it twice)
Use the $0.75/3 Totino’s Snacks coupon from the SS 8/28/16 coupon insert (sign up here to receive SmartSource coupons)
Final price: As low as $2.24 each

Tyson Chicken Strips, 25.5-32 oz. – $4.99 each (Maceys)
Use the $1.50/1 Tyson printable coupon here (print it twice)
Final price: $3.49 each

Dreyers Ice Cream, 48 oz. – $2.49 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Kroger Deluxe Ice Cream, 48 oz. – $2.50 each (Smith’s)

 

BEVERAGES
Minute Maid Fruit Drinks or Lemonade, 59 oz. – $0.99 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

Western Family Orange Juice, 64 oz. – $1.99 each (Fresh Market)

Minute Maid Orange Juice, 59 oz. – $2.50 each (Maceys) OR $2.79 each (Reams)

7-Up, 2 liter – $0.99 each (Maceys)

Coke, Pepsi or 7-Up, 6 ct. 16.9 oz. – $1.99 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products) OR Coke, 6 ct. 16.9 oz. – $2.00 each (Maceys)

Coke, Sprite & Dr Pepper, 12 pack 12 oz. cans or 8 pack 12 oz. bottles – $3.34 each (Reams)

Lifeway Kefir, 32 oz. – $2.50 each (Maceys)

 

HOUSEHOLD PRODUCTS
Cottonelle Bath Tissue, 6 mega rolls – $4.99 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)
Use the $0.50/1 Cottonelle printable coupon here (print it twice)
Final price: $4.49 each

Palmolive Dish Detergent, 25 oz. – $1.69 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

 

PERSONAL CARE
TRESemme Stylers, 8-10.5 oz. – $3.79 each (Smith’s)
Use the $1.00/1 TRESemme coupon from the RP 9/25/16 coupon insert
Final price: $2.79 each

Speed Stick or Lady Speed Stick Deodorant, 2.3-3 oz. – $0.99 each (Smith’s – When you purchase 4 participating products)

 

Below are the different starting and ending dates for store sales. Make sure to purchase these items while they are on sale. If you are price matching, each Walmart store has their own list of stores they will price match so be sure to double check which stores your local Walmart will price match.

  • Walgreen’s weekly ad runs Sun. through Sat.
  • Target’s weekly ad runs Sun. through Sat.
  • Macey’s weekly ad runs Mon. through Mon. (except in Tooele where the ad  runs Wed. through Wed.)
  • Rancho Market’s weekly ad runs Mon. through Sun.
  • Ream’s weekly ad runs Tues. through Mon.
  • Ridley’s weekly ad runs Tues. through Mon.
  • Sprout’s weekly ad runs Wed. through Wed.
  • Albertsons weekly ad runs Wed. through Tues.
  • Fresh Market’s weekly ad runs Wed. through Tues.
  • Smith’s weekly ad runs Wed. through Tues.
  • Harmon’s weekly ad runs Thurs. through Wed.

This post may contain affiliate links. Read my Disclosure Policy here.

Speak Your Mind

*