Grocery Roundup: June 1-7

Here is a roundup of some of the best deals this week at my local stores. I used Grocerysmarts.com to find some of the deals below. If you don’t live in Utah, head over to Grocerysmarts.com, choose your state, then choose the local stores near you to see the sales and what coupons to use to get the best deals.

After gathering all of the best deals around the area, I then head over to Walmart and price match.

Smith’s
Kroger Cheese, 32 oz bars or shredded – $4.99
Use the $1.00/1 any cheese brand coupon here (Utah and Idaho only)
Final price: $3.99

Duncan Hines Frosting, 15-16.2 oz. – $1.00

Albertsons
Alberstons Hot Dog or Hamburger Buns, 8 pk. – $0.79 each

Mission Soft Taco, 10 ct., 17.5 oz. – $0.99
Use the $0.75/1 Mission coupon that I had posted here (No longer available. Hopefully you had printed it)
Final price: $0.25!

Breyers Ice Cream, 1.5 qt. – $1.99 each
Use the $1.00/1 Breyers coupon I posted here (I don’t think it’s available anymore)
Final price: $0.99!

Albertsons also has a promo this week: Save $5 instantly when you buy 10 participating products in a single transaction. The prices below reflect if you purchased 10 participating products.

La Victoria Salsa, 16 oz. – $1.49
Use the $1.00/2 La Victoria Salsa coupon from the 5-15-11 SS
Final price: $0.99

Ragu Pasta Sauce, 16-24 oz. – $0.99
Use the $0.50/1 Ragu coupon from the 5-22-11 RP
Final price: $0.49

Ronzoni Garden Delight Pasta, 12 oz. – $0.75
Use the $1.00/1 Ronzoni Pasta coupon from the 5-15-11 SS
or use the $1.00/2 Ronzoni coupons here
Final price: As low as FREE!

Wish Bone Salad Dressing, 16 oz. – $0.99
Use the $0.50/1 Wish Bone coupon from the 5-22-11 RP
or use the $0.40/1 Wish Bone coupon here
Final price: As low as $0.49

Fresh Market
Western Family Large Eggs, Grade AA Dozen – $0.99 each

Western Family Yogurt, 6 oz. – $0.25 each

Shasta Soda Pop, 6 pk. 12 oz. cans – $1.00 each

Harmons
Malt-O-Meal Cereals, 21-27 oz. – $1.25
Use the $1.00/2 Malt-O-Meal coupon here
Final price: $0.75

Macey’s
Western Family Large Eggs, dozen – $0.99

Western Family Yogurt, 6 oz. – $0.25

Fuze Drinks, 16.9 oz. – $0.88
Use the $1.00/2 Fuze Drinks coupon from the 4-10-11 SS
Final price: $0.38

Nestle Candy Bar, single standard size assorted – $0.50
Use the $0.50/2 Nestle Candy bar coupon from the 5-1-11 SS
Final price: $0.25 each

Western Family Marshmallows, 10-10.5 oz. – $0.89 each

This post may contain affiliate links. Read my Disclosure Policy here.

Speak Your Mind

*